Menu

Nová kolekce dekorací Crystal Christmas

24. 10. 2018

Vánoce – čas plný očekávání a překvapení spojený s místními rituály, legendami i pověrami. Nová kolekce Crystal Christmas navazuje na tradiční výrobu vánočních dekorací na Jablonecku. Obsahuje celkem pět vánočních dekorací z českého křišťálu, které zaujmou svým provedením, brilancí i nápaditostí.

 

Zlaté prasátko

Uvidí ho každý, kdo se do štědrovečerní večeře postí. I když tato tradice vznikla již ve středověku, těší se velké oblibě i dnes. Spatřit zlaté prasátko znamená v Čechách a na Moravě štěstí. Zlatá barva evokuje slunce, tedy slunovrat, který přichází v prosinci. Zlato ve spojení s roztomilým vepříkem symbolizuje hojnost a prosperitu pro další rok. Prasátko vzniklo kombinací ruční a strojní práce našich sklářů. Tělo dekorace vzniká foukáním (mistr sklář ho vykouzlí za 15 minut) a je vyplněno broušeným křišťálem té nejvyšší kvality o rozměru 2–3 milimetry.

Vepř v čínském zvěrokruhu

Vepř má nezastupitelné místo v čínské mytologii. Staří Číňané například věřili, že je symbolem plodnosti a bohatství a je příslibem velkých příjmů. Vepřem z českého křišťálu a ve dvou velikostech doplňuje Preciosa Beauty čínský zvěrokruh. První designové kousky vznikly v roce 2011.

Vánoční ornament

Vánoční ornament se na trh uvádí  již 15 let. Oblíbili si ho hlavně sběratelé, kteří si svou řadu vánočních hvězdiček pravidelně rozšiřují. Na americkém kontinentu připomínají vánoční hvězdy významnou rodinnou událost v daném roce. Letošní vánoční ornament tvoří 25 křišťálových komponent. Každá vyleštěná plocha této broušené dekorace ožívá i při letmém doteku slunečního paprsku.

Vánoční dekorace

K vánoční atmosféře neodmyslitelně patří skleněné vánoční ozdoby. Jejich historie však není zdaleka tak dávná, jak by se na první pohled mohlo zdát. Zvyk zdobit vánoční stromek vznikl na počátku 19. století. Tehdy se k tomuto účelu používalo cukroví nebo ozdůbky ze dřeva či slámy. Skleněné ozdoby přišly ke slovu až kolem poloviny 19. století. První vánoční ozdoby tvořily navlečené skleněné broušené nebo vinuté perle. Okrajově se této výrobě věnovali i foukači perel z Jablonecka. Centrum produkce však v 70. let 19. století, kdy se skleněné vánoční ozdoby staly módní záležitostí, vyrostlo v durynském městečku Lauscha.

 

Kolekce Crystal Christmas navazuje na tradiční výrobu vánočních dekorací na Jablonecku. Na rozdíl od tradičních foukaných dekorací jsou naše vánoční dekorace z českého křišťálu, tedy plné brilance a třpytu.

 

Představení designérů

Jitka Ryšavá

Navrhuje šperky a dekorace z broušených kamenů z českého křišťálu. Pomocí broušení a leštění dostává kámen v jejích rukou lesk a třpyt, který tak okouzluje celý svět. Jitku od malička inspirovala krása přírodních kamenů, jejich barvy a tvary. Věřila, že z nich jednou vytvoří nádherné šperky. Práce v Preciose je pro ni splněním snu. Více o Jitce

Iva Pasecká

Talentovaná návrhářka malovala od malička. Lásku k umění zdědila po českém malíři Mikoláši Alšovi. Křišťál je její celoživotní láskou. Jak sama říká, není nic hezčího než pozorovat vybroušený kus skla, na který dopadají sluneční paprsky. Více o Ivě