Menu

Sněhovou královnu v Národním divadle zdobí český křišťál z Preciosy

11. 02. 2016

Příběh o kruté královně, která očarovala chlapce Kaje pomocí jednoho malého střípku z kouzelného zrcadla a uvěznila ho ve svém světě, kde není místo pro lásku, asi není třeba představovat. Baletní verzi tohoto díla vytvořil slavný anglický choreograf Michael Corder pro Anglický národní balet na hudbu Sergeje Prokofjeva. Nyní přichází Sněhová královna na  první scénu, na repertoár Baletu Národního divadla. Jde o velký titul v tradičním pojetí, který uchvacuje své diváky nejen tanečními výkony, ale i oslnivou a třpytivou výpravou. Jde o skvostnou záležitost, vždyť například jen kostým Sněhové královny je osázen více než 30 tisíci kusy kamenů českého křišťálu. Na vzniku kostýmní výpravy, stejně jako na tvorbě šperků Sněhové královny, se podílela Preciosa, díky níž vznikla i originální sada šperků v licencované sérii přímo pro diváky Národního divadla.

I když by se to na první pohled nezdálo, existuje mezi společností Preciosa a baletem Národního divadla úzké umělecké spojení. Stejně jako je Preciosa známá svým mistrovským výbrusem, tak i Balet Národního divadla lze přirovnat k zářícímu křišťálu, který díky mistrovství v oboru a dokonalé technice může zářit ze svého nitra, z duše tanečníka. 

Nenechte si ujít příležitost vidět tuto úspěšnou inscenaci na první scéně Národního divadla v barvách brilantního českého křišťálu z Preciosy.

 

Hudba: Sergej Prokofjev

Libreto: Michael Corder podle H. Ch. Andersena

Choreografie a režie: Michael Corder

Scéna a kostýmy: Mark Bailey

Dirigent: Václav Zahradník / Sergej Poluektov

Hraje Orchestr Státní opery

 

Česká premiéra: 3. 3. 2016 ve Státní opeře

2. premiéra: 4. 3. 2016

Reprízy: 6., 8., 19., 22. 3.2016

 

Hlavní motiv Sněhové královny: foto Pavel Hejný

Foto ze zkoušky Sněhová královna: první sólistka Baletu ND, Alina Nanu.

Mark Bailey a první sólistka Baletu ND, Alina Nanu na zkoušce kostýmu.

Foto Hana Smejkalová.