Menu

Thálie

05. 09. 2015

První křišťálová Thálie byla koncem srpna předána nejlepším divadelním umělcům z oboru balet, činohra a opera. Její zrod se odehrál ve společnosti Preciosa, která připravila tři vítězné trofeje pro ty nejlepší. Slavnostní předání se odehrálo v přenádherném prostředí libereckého divadla F.X. Šaldy.


Křišťálové trofeje Liberecké Thálie připravovala Preciosa dle návrhu mladé designérky Pavly Linkové, která svým návrhem chtěla pomocí jednoduchých geometrických tvarů umělecky vyjádřit pohyb umělce po jevišti. Dynamiku vyjádřila Pavla pomocí dvou křišťálových objektů různé velikosti se vzájemně rozdílnou orientací křišťálových tabulí přímo na broušeném podstavci. Jednotlivé křišťálové desky se od sebe lišily také vypískovaným grafickým motivem, který již sám o sobě předurčoval obor, pro který byla Liberecká Thálie připravena.

Výroba divadelních trofejí probíhala od konce července do konce srpna tohoto roku. Vzhledem k tomu, že velká část trofejí se vyráběla ručně, prošel každý kus křišťálu rukama nejméně osmi lidí, kteří jej postupně vybrousili, vyleštili, vypískovali a zkompletovali dohromady.

V prvním ročníku Liberecké Thálie hlasovalo 11 525 účastníků z řad milovníků libereckého divadla. Nejpopulárnějším hercem se stal Michal Maléř s celkovým počtem 1402 hlasy. Za ním skončila Jana Hejret Vojtková, třetím nejoblíbenějším hercem se v anketě stal Martin Polách.

V kategorii opera zvítězila u čtenářů Kateřina Jalovcová s celkovým počtem 852 hlasy před Livií Obručník Vénosovou a Věrou Poláchovou.

V kategorii baletu se proti sobě utkali příznivci Alexeye Yurakova a Jaroslava Koláře. Ten se stal nakonec vítězem kategorie s celkovým počtem 1973 hlasů. Třetí příčku ankety obsadila Mária Gornalová.


Zdroj: http://liberecky.denik.cz/zpravy_region/prvni-liberecka-thalie-byla-udelena-cenu-ziskali-jalovcova-maler-a-kolar-20150829.html